آموزش کامل هواگیری رادیاتور شوفاژ پکیج در منزل توسط خودتان

4.9/5 - (7 امتیاز)

روش هواگیری رادیاتور شوفاژ پکیج در منزل با تهران پکیج را با یک فیلم آموزشی خواهید آموخت.سپس مطالب زیر را به دقت بخوانید.

هواگیری شوفاژ پکیج (به انگلیسی: bleed radiator) یکی از مهمترین کارهایی است که با شروع فصل سرما باید انجام شود، هدف از هواگیری رادیاتور این است که، هوای جمع شده در داخل لوله‌ها را خالی کرده تا عمل گرمایش خانه به خوبی انجام شود. هواگیری شوفاژ باید گاهی اوقات انجام شود تا سیستم گرمایشی خانه به درستی کار کند. گاهی اوقات که شما اقدام به روشن کردن پکیج یا شوفاژ خانه می‌کنید، می‌بینید که یک یا چندتا از رادیاتورها به درستی گرم نمی‌شود. یا نیمی از رادیاتور گرم شده و نیمی دیگر سرد است. این‌ها نشانه‌هایی است که شما نیاز به هواگیری رادیاتور یا هواگیری شوفاژ خود دارید.جهت آموزش تعمیر و سرویس پکیج رادیاتور خود میتوانید کلیک کنید.

تماس با ما جهت مشاوره رایگان و راهنمایی برای هواگیری شوفاژ رادیاتور در تهران پکیج

هواگیری رادیاتور پکیج در تهران
هواگیری شوفاژ رادیاتور در تهران پکیج

فهرست مطالب هواگیری شوفاژ رادیاتور در تهران پکیج

 • هواگیری شوفاژ را جدی بگیرید
 • نحوه هواگیری رادیاتور شوفاژ منزل
 • عدم هواگیری رادیاتور چه عواقبی در پی دارد؟
 • گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری
 • کدام رادیاتور بیشتر به هواگیری رادیاتور نیاز دارد؟

هواگیری شوفاژ را جدی بگیرید

توصیه ما به شما این است که هواگیری رادیاتور و یا هواگیری شوفاژ خود را به صورت دوره‌ای جدی بگیرید. با هواگیری رادیاتور شوفاژبه صورت منظم و دوره‌ای دیگر دچار مشکلات پکیج نخواهید شد. اما اگر شوفاژها به طور مداوم هوا می‌گیرند ممکن است مشکل اساسی وجود داشته باشد و هوا از جایی وارد سیستم گرمایشی شود اما اگر هر سال فقط چند بار نیاز به هواگیری شوفاژ دارید، احتمالاً مشکل خاصی وجود ندارد.

یکی از علل هواگیری رادیاتورها به طور مداوم می‌تواند این باشد که مدت زیادی از عمر شوفاژها گذشته باشد و اتصالات و لوله‌های آن دچار خوردگی شده باشند. هواگیری رادیاتور و شوفاژ خانه ترفندی است که امروز به آموزش آن خواهم پرداخت. 

نحوه صحیح هواگیری رادیاتور منزل

خیلی وقت‌ها ممکن است که شما اقدام به روشن کردن پکیج یا شوفاژ خانه می‌کنید اما می‌بینید یک یا چند تا از رادیاتورها گرم نمی‌شود یا نیمی از رادیاتور گرم است و نیمی دیگر سرد. علت این مشکل حبس شدن هوا در داخل رادیاتورها می‌باشد. این موضوع یکی از رایج ترین مشکلاتی است که به راحتی قابل حل است. در این مقاله نحوه صحیح هواگیری رادیاتور منزل یا محل کار شما به طور کامل بررسی شده است. 

آموزش نحوه صحیح هواگیری رادیاتور منزل

هواگیری رادیاتور شوفاژ پکیج در منزل
هواگیری رادیاتور در تهران پکیج

اولین قدم برای هواگیری رادیاتور شوفاژ: بررسی رادیاتور یا شوفاژ خانه است

اگر رادیاتوری شما سرد است ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد، که یکی از این دلایل وجود هوا در رادیاتورهاست. در این جا ما یک لیست به شما ارائه می‌دهیم، در صورتی که هیچ یک از گزینه‌ها برای شما صدق نمی‌کرد رادیاتور شما نیاز به هواگیری دارد تا از گرمای آن استفاده نمایید.

 • در صورتی که تعداد زیادی از شوفاژها سرد باشند ممکن است مشکل از لوله کشی پکیج باشد. مثلا لوله‌ها دچار شکستگی شده باشند یا جرم و رسوب در لوله‌ها وجود داشته باشد.
 • همچنین بخوانید : نحوه رسوب زدایی رادیاتور
 • در صورتی که رادیاتورهای شما نشتی آب داشته باشد. در این گونه مواقع بهتر است پکیج خود را خاموش نموده و هر چه سریع تر درخواست تعمیر پکیج خود را در سایت تهران پکیج ثبت نمایید تا متخصصان حاضر درتهران پکیج برای حل مشکل، به شما کمک نمایند. 
 • همچنین در صورتی که ساختمان شما چند طبقه است و رادیاتورها و شوفاژهای طبقه پایین گرم می‌شود و طبقات دیگر سرد می‌ماند. که باز هم بهتر است دست به چیزی نزنید و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دومین قدم برای هواگیری رادیاتور شوفاژ: تهیه پیچ مخصوص هواگیری رادیاتور

قبل از اقدام به هواگیری رادیاتور یا هواگیری شوفاژ با استفاده از پیچ مخصوص هواگیری رادیاتور، شیر خروجی را باز نمایید. به یاد داشته باشید که شیر مناسب با اندازه­­‌ی شیر خروجی شوفاژ خود را تهیه کنید. همچنین به­ جای پیچ مخصوص می‌‌توانید از آچار فرانسه یا پیچ گوشتی نیز استفاده نمایید.

نکته درباره هواگیری شوفاژ: قبل از شروع به هواگیری شوفاژ، سیستم گرمایش خود را خاموش نمایید. زیرا در صورت روشن بودن سیستم گرمایش شوفاژها هوای بیشتری وارد آن‌ها می‌شود.

تهیه پیچ مخصوص هواگیری رادیاتور

هواگیری رادیاتور شوفاژ پکیج در منزل
هواگیری رادیاتور در تهران پکیج

سومین قدم برای هواگیری شوفاژ: بازکردن شیر خروجی شوفاژ

شیرهای ورود و خروج رادیاتور را در حالت باز قرار دهید. پیچ مخصوص هواگیری رادیاتور و یا آچار فرانسه یا در برخی موارد پیچ گوشتی را بر روی قسمت مربعی شکل شیر خروجی بچسبانید. پیچ رادیاتور را بر خلاف جهت عقربه‌‌های ساعت بچرخانید تا شیر رادیاتور باز شود. بعد از باز کردن شیر رادیاتور باید صدای خارج شدن هوا از شوفاژ شنیده شود.

زمانی که هوای سرد داخل رادیاتور تخلیه شد، آب موجود در لوله کشی شوفاژ، جای آن را می‌‌گیرد. برای جلوگیری از ریختن آب داخل شوفاژ به فضای اطراف می‌توانید از یک دستمال یا حوله خشک استفاده نمایید و حتما یک ظرف زیر شیر خروجی رادیاتور قرار دهید. زمانی که هوای داخل شوفاژ به طور کامل خارج شد پیچ مخصوص رادیاتور را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید و شیر را محکم ببندید.

نکته درباره هواگیری شوفاژ: هواگیری شوفاژ یا همان هواگیری رادیاتور را برای سایر شوفاژهای ساختمان انجام دهید.


علت گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری شوفاژ

همیشه پس از هواگیری شوفاژ نباید منتظر گرم شدن آن باشیم زیرا ممکن است مشکل از پکیج و یا رادیاتورها باشد. علت گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری را باید در عوامل دیگر سیستم گرمایشی جستجو کرد. به عنوان مثال کاهش فشار گاز، رسوب گرفتن در مبدل، خرابی سنسور گرمایشی، مشکل در ورودی گاز، اشکال در طراحی لوله‌ها و … می‌توانند از علت‌های گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری باشند.

هواگیری رادیاتور
هواگیری رادیاتور شوفاژ پکیج در تهران پکیج

خسارات احتمالی در صورت عدم هواگیری به موقع رادیاتورها

 • ایجاد صدا در لوله‌ها و اتصالات شوفاژ
 • نارسایی یا انسداد کامل سرعت جریان آب در پمپ سرکولاتور
 • نارسایی تغییر دما بین لوله‌های خروجی و اتاق
 • خوردگی سیستم به علت واکنش بین اکسیژن و قطعات دارای فلز آهن و آلومنیوم

هواگیری رادیاتور در تهران پکیج

هواگیری رادیاتور شوفاژ پکیج در منزل
Tehranpkg
اتحادیه
انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Tumblr

63 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *